
圖片僅供參考
Schottky Diodes CDBM140-HF 1A 40V SOD-123
| 附件下載 | |
| 商品名稱 | SMD 蕭特基二極體 SMD Schottky Diodes |
| 訂購數量 | |
| 依數量訂價 | 8 NTD |
| FLYiNG 零件編號 | DSCDBM140HFCC |
| FLYiNG 散料庫存 | 電洽/Contact |
| FLYiNG 標準包裝庫存 | 電洽/Contact |
| 製造商/品牌商 | COMCHIP |
| 製造商/品牌商零件編號 | CDBM140-HF |
| 說明 | Schottky Diodes CDBM140-HF 1A 40V SOD-123 |
| 無鉛狀態 / RoHS 指令狀態 | RoHS / Halogen Free |
| 散裝數量 | NTD 單價 / PCS |
| 1~9 | 8 |
| 10~99 | 6 |
| 二極體 | SMD 蕭特基二極體 SMD Schottky Diodes |
| 製造商 | COMCHIP |
| 系列 | CDBM140-HF Thru CDBM1100-HF |
| 原廠料號 | CDBM140-HF |
| 說明 | Schottky Diodes CDBM140-HF 1A 40V SOD-123 |
| 最大的經常峰值反向電壓 | 40V |
| 最大正向平均整流電流 | 1A |
| 工作結溫範圍 | -55°C ~ 125°C |
| Marking code | 14 |
| 封裝/外殼 | SOD-123 |
| 安裝類型 | SMA 表面黏著式 |
| 無鉛狀態 RoHS | RoHS / Halogen Free |
| 標準包裝數量 | 3000/REEL |
文件:CDBM140-HF Thru CDBM1100-HF
CDBM140-HF Thru. CDBM1100-HF
Reverse Voltage: 40 to 100 Volts
Forward Current: 1.0 Amp
RoHS Device
Halogen Free
Features
CDBM140-HF到CDBM1100-HF
反向電壓:40 到 100 伏
正向電流:1.0 安培
RoHS 設備
無鹵
特徵
CDBM140-HF Thru. CDBM1100-HF
Reverse Voltage: 40 to 100 Volts
Forward Current: 1.0 Amp
RoHS Device
Halogen Free
Features
- Batch process design, excellent power dissipation offers better reverse leakage current and thermal resistance.
- Low profile surface mounted application in order to optimize board space.
- Tiny plastic SMD package.
- Low power loss, high efficiency.
- High current capability, low forward voltage drop.
- High surge capability.
- Guardring for over voltage protection.
- Ultra high-speed switching.
- Silicon epitaxial planar chip, metal silicon junction.
- Lead-free parts meet environmental standards of MIL-STD-19500 /228
- Case: Molded plastic, JEDEC Mini SMA/SOD-123.
- Terminals: Solde plated, solderable per MIL-STD-750, method 2026.
- Polarity: Indicated by cathode band.
- Mounting position: Any.
- Weight: 0.018 grams (approx.).
CDBM140-HF到CDBM1100-HF
反向電壓:40 到 100 伏
正向電流:1.0 安培
RoHS 設備
無鹵
特徵
- 批處理設計,出色的功耗提供更好的反向漏電流和熱阻。
- 薄型表面貼裝應用,以優化電路板空間。
- 微型塑料 SMD 封裝。
- 低功耗,高效率。
- 高電流能力,低正向壓降。
- 高浪湧能力。
- Guardring 過壓保護。
- 超高速切換。
- 矽外延平面芯片,金屬矽結。
- 無鉛零件符合 MIL-STD-19500 /228 環保標準
- 外殼:模壓塑料,JEDEC Mini SMA/SOD-123。
- 端子:焊接電鍍,可焊接,符合 MIL-STD-750,方法 2026。
- 極性:由陰極帶指示。
- 安裝位置:任意。
- 重量:0.018 克(大約)。

