
圖片僅供參考
Schottky Diodes CDBMHT340-HF 3A 40V SOD-123HT
| 附件下載 | |
| 商品名稱 | SMD 蕭特基二極體 SMD Schottky Diodes |
| 訂購數量 | |
| 依數量訂價 | 10 NTD |
| FLYiNG 零件編號 | DSCDBMHT340HFCC |
| FLYiNG 散料庫存 | 電洽/Contact |
| FLYiNG 標準包裝庫存 | 電洽/Contact |
| 製造商/品牌商 | COMCHIP |
| 製造商/品牌商零件編號 | CDBMHT340-HF |
| 說明 | Schottky Diodes CDBMHT340-HF 3A 40V SOD-123HT |
| 無鉛狀態 / RoHS 指令狀態 | RoHS / Halogen Free |
| 散裝數量 | NTD 單價 / PCS |
| 1~9 | 10 |
| 10~99 | 8 |
| 100~2999 | 5 |
| 3000~ | 2.6 |
| 二極體 | SMD 蕭特基二極體 SMD Schottky Diodes |
| 製造商 | COMCHIP |
| 系列 | CDBMHT340-HF Thru CDBMHT3100-HF |
| 原廠料號 | CDBMHT340-HF |
| 說明 | Schottky Diodes CDBMHT340-HF 3A 40V SOD-123HT |
| 最大的經常峰值反向電壓 | 40V |
| 最大正向平均整流電流 | 3A |
| 工作結溫範圍 | -55°C ~ 125°C |
| 封裝/外殼 | SOD-123HT |
| 安裝類型 | SMT 表面黏著式 |
| Marking code | 34 |
| 無鉛狀態 RoHS | RoHS / Halogen Free |
| 標準包裝數量 | 3000/REEL |
文件:CDBMHT340-HF Thru. CDBMHT3100-HF
CDBMHT340-HF Thru. CDBMHT3100-HF SMD Schottky Barrier Rectifiers
Reverse Voltage: 40 to 100 Volts
Forward Current: 3.0 Amp
Halogen Free
RoHS Device
Features
CDBMHT340-HF Thru. CDBMHT3100-HF SMD Schottky Barrier Rectifiers
Reverse Voltage: 40 to 100 Volts
Forward Current: 3.0 Amp
Halogen Free
RoHS Device
Features
- Excellent power dissipation offers better reverse leakage current and thermal resistance
- Low profile package is 40% thinner than standards SOD-123.
- Low power loss, high efficiency.
- High current capability, low forward voltage drop.
- High surge capability.
- Guard ring for overvoltage protection.
- Ultra high-speed switching.
- Silicon epitaxial planar chip, metal silicon junction.
- Heat sink bottom.
- Lead-free parts meet environmental standards of
- MIL-STD-19500/228
- Case: Molded plastic, SOD-123HT/Mini SMA.
- Terminals: Solderable per MIL-STD-750, method 2026.
- Polarity: Indicated by cathode band.
- Weight: 0.011 grams approx.
- Mounting Position : Any.
- Epoxy : UL94-V0 rated flame
CDBMHT340-HF ~ CDBMHT3100-HF 表面黏著型蕭特基勢壘整流器
逆向電壓:40V ~ 100V
正向電流:3.0A
無鹵素
符合 RoHS 規範
特性
- 優異散熱能力,可有效改善逆向漏電流與熱阻表現。
- 低高度封裝,厚度較標準 SOD-123 減少 40%。
- 低功率損耗、高轉換效率。
- 高電流承載能力、低正向壓降。
- 高突波耐受能力。
- 具保護環設計,可提供過壓保護。
- 超高速切換特性。
- 矽磊晶平面晶片與金屬矽接面結構。
- 底部散熱設計。
- 無鉛元件,符合 MIL-STD-19500/228 環保標準。
機械規格
- 封裝:模塑塑膠封裝,SOD-123HT / Mini SMA。
- 端子:符合 MIL-STD-750 Method 2026 可焊接規範。
- 極性:以陰極色帶標示。
- 重量:約 0.011 公克。
- 安裝方向:不限。
- 環氧樹脂:UL94-V0 阻燃等級。

