
| FLYiNG 零件編號 | TVSTV04A360JBHF |
| FLYiNG 散料庫存 | 10 |
| FLYiNG 標準包裝庫存 | 電洽/Contact |
| 製造商/品牌商 | COMCHIP |
| 製造商/品牌商零件編號 | TV04A360JB-HF |
| 說明 | TVS ATV04A360JB-HF 400W 36V SMA 雙向 |
| 無鉛狀態 / RoHS 指令狀態 | RoHS / Halogen Free |
| 二極體 | SMD 瞬態電壓抑制器 |
| 製造商 | COMCHIP |
| 系列 | ATV04A5V0-HF Thru. ATV04A441-HF |
| 原廠料號 | TV04A360JB-HF |
| 說明 | TVS ATV04A360JB-HF 400W 36V SMA 雙向 |
| 峰值功率 Peak powerak power | 400W |
| 電壓 Voltage | 36V |
| Breakdown voltage Min (V) | 40V |
| Breakdown voltage Max (V) | 44.2V |
| 電流 - 峰值脈衝 (10/1000 µs) | 6.88A |
| 雙向通道 | 1 |
| 應用 | 汽車 AEC-Q101 |
| Pd - 功率消耗 | 1W |
| 封裝/外殼 | SMA/DO-214AC |
| 安裝類型 | SMD 表面黏著式 |
| 無鉛狀態 | RoHS / Halogen Free |
| 標準包裝數量 | 5000/REEL 捲軸 |
| Marking Code | YP |
文件:ATV04A5V0-HF Thru. ATV04A441-HF
ATV04A5V0-HF Thru. ATV04A441-HF SMD Transient Voltage Suppressor
Working Peak Reverse Voltage: 5.0 to 440 Volts
Power Dissipation: 400 Watts
RoHS Device
Halogen Free
Features
ATV04A5V0-HF Thru. ATV04A441-HF SMD Transient Voltage Suppressor
Working Peak Reverse Voltage: 5.0 to 440 Volts
Power Dissipation: 400 Watts
RoHS Device
Halogen Free
Features
- Glass passivated chip.
- 400W peak pulse power capability with a 10/1000 μs waveform, repetitive rate (duty cycle):0.01%
- Low leakage.
- Uni and Bidirectional unit.
- Excellent clamping capability.
- Very fast response time.
- Comply with AEC-Q101
- UL recognized file # E349157 Range: ATV04A5V0J(B) thru. ATV04A240J(B)
- Case: SMA/DO-214AC, molded plastic.
- Terminals: solderable per MIL-STD-750, method 2026.
- Epoxy: UL 94V-0 rate flame retardant.
- Polarity: Color band denotes cathode end execpt bipolar.
- Weight: 0.069 gram (approx.)
ATV04A5V0-HF ~ ATV04A441-HF 貼片式瞬態電壓抑制二極體
工作峰值反向電壓:5.0 ~ 440 V
功率耗散:400 W
RoHS Device
無鹵素
特性
- 玻璃鈍化晶片
- 在 10/1000 μs 波形下具 400W 峰值脈衝功率能力,重複率(佔空比):0.01%
- 低漏電流
- 單向與雙向型
- 優異的箝位能力
- 極快速響應時間
- 符合 AEC-Q101 規範
- UL 認證檔案號:E349157,適用範圍:ATV04A5V0J(B) ~ ATV04A240J(B)
機械特性
- 外殼:SMA / DO-214AC,模塑塑膠封裝
- 端子:符合 MIL-STD-750,Method 2026 可焊性規範
- 環氧樹脂:UL 94V-0 阻燃等級
- 極性:除雙向型外,以色帶標示陰極端
- 重量:約 0.069 g

