
圖片僅供參考
| FLYiNG 散料庫存 | 20 |
| FLYiNG 標準包裝庫存 | 電洽/Contact |
| 製造商/品牌商 | FORMOSA |
| 製造商/品牌商零件編號 | 3.0SMCJ30CA-H |
| 說明 | TVS 30V 3000W 5% SMC-F 雙向 Formosa |
| 無鉛狀態 / RoHS 指令狀態 | RoHS / Halogen Free |
| 標準包裝數量 | NTD 單價 / PCS |
| 500 | 請電洽 |
| 二極體 | SMD 瞬態電壓抑制器 SMD Transient Voltage Suppressor |
| 製造商 | FORMOSA |
| 系列 | 3.0SMCJ |
| 原廠料號 | 3.0SMCJ30CA-H |
| 說明 | TVS 30V 3000W 5% SMC-F 雙向 Formosa |
| 峰值功率 | 3000W |
| 電壓 Voltage | 30 |
| Breakdown voltage Min (V) | 33.3 |
| Breakdown voltage Max (V) | 36.8 |
| Breakdown voltage IT (mA) | 1mA |
| 誤差 | 5% |
| 通道 | 雙向 |
| Device Marking Code | DFK |
| 溫度範圍 | -55 to +150°C |
| 封裝/外殼 | SMC-F |
| 安裝類型 | SMD 表面黏著式 |
| 無鉛狀態 | RoHS/Halogen free |
| 標準包裝數量 | 500/REEL 捲軸 |
文件:3.0SMCJ Series
3.0SMCJ Series
3000W Surface Mount Transient Voltage
Suppressors 5.0V-220V
Features
Mechanical data
3.0SMCJ Series
3000W Surface Mount Transient Voltage
Suppressors 5.0V-220V
Features
- 3000W peak pulse power capability with a 10/1000 sμ waveform, repetition rate (duty cycle): 0.01%
- Glass passivated chip junction
- Excellent clamping capability
- Low incremental surge resistance
- Fast response time from 0V to VBR, typically less than 1 ps for uni-directional & 5 ns for bi-directional types
- Lead-free parts meet RoHS requirements
- Suffix "-H" indicates Halogen free parts, ex. 3.0SMCJ5.0A-H
Mechanical data
- Epoxy:UL94-V0 rated flame retardant
- Case : Molded plastic, DO-214AB / SMC-F
- Terminals : Solder plated, solderable per MIL-STD-750, Method 2026
- Polarity : Color band denotes cathode except bi-directional models
- Mounting Position : Any
- Weight : Approximated 0.23 gram
3.0SMCJ 系列
3000W 表面黏著型瞬態電壓抑制二極體
電壓範圍 5.0V~220V
特性
- 3000W 峰值脈衝功率承受能力(10/1000 μs 波形),重複率(占空比):0.01%
- 玻璃鈍化晶片接面
- 優異的箝位能力
- 低增量浪湧電阻
- 從 0V 到崩潰電壓(VBR)的快速響應時間,單向型通常小於 1 ps,雙向型通常為 5 ns
- 無鉛產品符合 RoHS 規範
- 後綴「-H」表示無鹵產品,例如:3.0SMCJ5.0A-H
機械特性
- 環氧樹脂:UL94-V0 等級阻燃材料
- 封裝:模塑塑膠封裝,DO-214AB / SMC-F
- 端子:鍍錫端子,依 MIL-STD-750 Method 2026 標準可焊接
- 極性:以色環標示陰極(雙向型產品除外)
- 安裝方向:不限
- 重量:約 0.23 克

