
圖片僅供參考
| FLYiNG 零件編號 | ICEA7596S5VRADAiT |
| FLYiNG 散料庫存 | 10 |
| FLYiNG 標準包裝庫存 | 電洽/Contact |
| 製造商/品牌商 | E-CMOS |
| 製造商/品牌商零件編號 | A7596S5VR-ADJ |
| 說明 | IC A7596S5VR-ADJ TO-263-5L AiT |
| 無鉛狀態 / RoHS 指令狀態 | RoHS / Halogen free |
| 類別 | DC-DC CONVERTER/ BUCK (STEP-DOWN) 150KHz, 3A PWM BUCK DC-DC CONVERTER |
| 製造 | AiT Semiconductor Inc. |
| 零件編號 | A7596S5VR-ADJ |
| 切換模式 | BUCK |
| 輸入電壓 | 40V |
| 輸出電壓 | 1.23V~37V |
| 靜態電流 | 5mA |
| 輸出電流 | 3A |
| 頻率 | 150KHz |
| 工作溫度 | -40~125 ℃ |
| 封裝/外殼 | TO-263-5L |
| 安裝類型 | SMD 表面黏著式 |
| 無鉛狀態 RoHS | RoHS / Halogen free |
文件:A7596
A7596
DC-DC CONVERTER/ BUCK (STEP-DOWN) 150KHz, 3A PWM BUCK DC-DC CONVERTER
DESCRIPTION
The A7596 series of regulators are monolithicintegrated circuits that provide all the active functions for a step-down (buck) switching regulator, capable of
driving a 3A load with excellent line and load regulation. These devices are available in fixed output voltage of 5V and adjustable output version.
The A7596 operates at a switching frequency of 150KHz thus allowing smaller sized filter components than what would be needed with lower frequency
switching regulators. Other features include a guaranteed ±3% tolerance
on output voltage under specified input voltage and output load conditions, and ±15% on the oscillator frequency. External shutdown is included, featuring
typically 100μA standby current. The A7596 is available in TO-263-5 package.
FEATURES
APPLICATION
A7596
直流-直流 降壓型轉換器 150KHz, 3A PWM 降壓型直流-直流轉換器
產品描述
A7596 系列調節器為單晶片積體電路,提供降壓型開關調節器所需的所有主動功能,可驅動 3A 負載並具有優異的輸入輸出及負載調節特性。該系列產品提供固定輸出電壓 5V 與可調輸出版本。
A7596 運作於 150KHz 開關頻率,因此可使用比低頻開關調節器更小尺寸的濾波元件。其他特性包括在指定輸入電壓及輸出負載條件下保證輸出電壓 ±3% 公差,以及振盪器頻率 ±15% 公差。內建外部關斷功能,待機電流典型值為 100μA。A7596 提供 TO-263-5 封裝。
產品特性
應用領域
A7596
DC-DC CONVERTER/ BUCK (STEP-DOWN) 150KHz, 3A PWM BUCK DC-DC CONVERTER
DESCRIPTION
The A7596 series of regulators are monolithicintegrated circuits that provide all the active functions for a step-down (buck) switching regulator, capable of
driving a 3A load with excellent line and load regulation. These devices are available in fixed output voltage of 5V and adjustable output version.
The A7596 operates at a switching frequency of 150KHz thus allowing smaller sized filter components than what would be needed with lower frequency
switching regulators. Other features include a guaranteed ±3% tolerance
on output voltage under specified input voltage and output load conditions, and ±15% on the oscillator frequency. External shutdown is included, featuring
typically 100μA standby current. The A7596 is available in TO-263-5 package.
FEATURES
- 5V and adjustable output versions
- Adjustable version output voltage range 1.23V to 37V
- Input voltage range up to 40V
- Guaranteed 3A output current
- 150KHz fixed frequency internal oscillator
- Built-in thermal shutdown and current limit protection
- Available in TO-263-5 Package
APPLICATION
- Fixed voltage power supply for LCD monitor and LCD TV
- On-Card switching regulation
- Simple high efficiency Step-down regulator
A7596
直流-直流 降壓型轉換器 150KHz, 3A PWM 降壓型直流-直流轉換器
產品描述
A7596 系列調節器為單晶片積體電路,提供降壓型開關調節器所需的所有主動功能,可驅動 3A 負載並具有優異的輸入輸出及負載調節特性。該系列產品提供固定輸出電壓 5V 與可調輸出版本。
A7596 運作於 150KHz 開關頻率,因此可使用比低頻開關調節器更小尺寸的濾波元件。其他特性包括在指定輸入電壓及輸出負載條件下保證輸出電壓 ±3% 公差,以及振盪器頻率 ±15% 公差。內建外部關斷功能,待機電流典型值為 100μA。A7596 提供 TO-263-5 封裝。
產品特性
- 提供 5V 與可調輸出版本
- 可調版本輸出電壓範圍 1.23V 至 37V
- 輸入電壓範圍最高可達 40V
- 保證輸出電流 3A
- 內建 150KHz 固定頻率振盪器
- 內建熱關斷及電流限制保護
- 提供 TO-263-5 封裝
應用領域
- LCD 螢幕及液晶電視固定電壓電源
- 板上開關調節
- 高效率簡易降壓型調節器

