
| FLYiNG 零件編號 | FUSESMD1210B200TF |
| FLYiNG 散料庫存 | 15 |
| FLYiNG 標準包裝庫存 | 電洽/Contact |
| 製造商/品牌商 | YAGEO / BRIGHTKING |
| 製造商/品牌商零件編號 | SMD1210B200TF |
| 說明 | PPTC 2A 6V SMD1210B200TF |
| 無鉛狀態 / RoHS 指令狀態 | RoHS / Halogen Free |
| 自復式保險絲 Polyswitch | PPTC 自復式保險絲 SMD Polymeric PTC Resettable Fuses |
| 製造商 | YAGEO / BRIGHTKING |
| 系列 | SMD1210 |
| 原廠料號 | SMD1210B200TF |
| 詳細說明 | PPTC 2A 6V SMD1210B200TF |
| 電流 - 保持 Hold Current (IH) | 2A |
| 電流 - 跳脫 Trip Current (IT) | 4A |
| 電壓 - 最大 Rated Voltage VMAX | 6VDC |
| 電流 - 最大 Max Current IMAX | 100A |
| Resistance R MIN ohms | 0.015Ω |
| Resistance R1 MAX ohms | 0.075Ω |
| 溫度範圍 | -40°C to +85°C Temperature Range |
| 安規 | cUL、TUV、UL |
| 尺寸 | 3.43mm*2.8mm |
| Marking code | 20 |
| 封裝/外殼 | 1210 |
| 安裝類型 | SMD 表面黏著式 |
| 無鉛狀態 | RoHS / Halogen Free |
| 濕度敏感等級 (MSL) | 1 (無限) |
| 標準包裝數量 | 2000/REEL |
文件:SMD1210 SERIES
SMD1210 SERIES
Positive Temperature Coefficient (PTC)
Description
The 1210 series provides miniature surface mount resettable overcurrent protection with holding current from 0.05A to 2.0A. This series is suitable for wide range of applications in modern electronics where space is limited.
Features
SMD1210系列
正溫度係數 (PTC)
描述
1210 系列提供微型表面貼裝自恢復過流保護,保持電流為 0.05A 至 2.0A。 該系列適用於空間有限的現代電子產品中的廣泛應用。
特徵
SMD1210 SERIES
Positive Temperature Coefficient (PTC)
Description
The 1210 series provides miniature surface mount resettable overcurrent protection with holding current from 0.05A to 2.0A. This series is suitable for wide range of applications in modern electronics where space is limited.
- RoHS compliant and lead-free
- Fast response to fault current
- Halogen-free
- UL/CULE482628
- RoHS2011/65/EU
- Low profile
- Compatible with high temperature solders
- Compact design saves board space
- TUV B160696048001
- Halogen FreeEN 14582:2007
- USB hubs, ports and peripherals
- Set-top-box and HDMI
- Game console port protection
- Motherboard USB & IEEE 1394 protection
- Optical disk drives
- General electronics
SMD1210系列
正溫度係數 (PTC)
描述
1210 系列提供微型表面貼裝自恢復過流保護,保持電流為 0.05A 至 2.0A。 該系列適用於空間有限的現代電子產品中的廣泛應用。
特徵
- 符合 RoHS 標準且無鉛
- 快速響應故障電流
- 無鹵
- UL/CULE482628
- RoHS2011/65/EU
- 低調
- 與高溫焊料兼容
- 緊湊的設計節省了電路板空間
- TUV B160696048001
- 無鹵素EN 14582:2007
- USB 集線器、端口和外圍設備
- 機頂盒和 HDMI
- 遊戲機端口保護
- 主板 USB 和 IEEE 1394 保護
- 光驅
- 通用電子

