
圖片僅供參考
Schottky Diodes CDBM240-HF 2A 40V SOD-123
| 附件下載 | |
| 商品名稱 | SMD 蕭特基二極體 SMD Schottky Diodes |
| 訂購數量 | |
| 依數量訂價 | 8 NTD |
| FLYiNG 零件編號 | DSCDBM240HFCC |
| FLYiNG 散料庫存 | 電洽/Contact |
| FLYiNG 標準包裝庫存 | 電洽/Contact |
| 製造商/品牌商 | COMCHIP |
| 製造商/品牌商零件編號 | CDBM240-HF |
| 說明 | Schottky Diodes CDBM240-HF 2A 40V SOD-123 |
| 無鉛狀態 / RoHS 指令狀態 | RoHS / Halogen Free |
| 散裝數量 | NTD 單價 / PCS |
| 1~9 | 8 |
| 10~99 | 6 |
| 二極體 | SMD 蕭特基二極體 SMD Schottky Diodes |
| 製造商 | COMCHIP |
| 系列 | CDBM240-HF Thru CDBM2200-HF |
| 原廠料號 | CDBM240-HF |
| 說明 | Schottky Diodes CDBM240-HF 2A 40V SOD-123 |
| 最大的經常峰值反向電壓 | 40V |
| 最大正向平均整流電流 | 2A |
| 工作結溫範圍 | -55°C ~ 125°C |
| Marking code | 24 |
| 封裝/外殼 | SOD-123 |
| 安裝類型 | SMT 表面黏著式 |
| 無鉛狀態 RoHS | RoHS / Halogen Free |
| 標準包裝數量 | 3000/REEL |
文件:CDBM240-HF Thru CDBM2200-HF
CDBM240-HF Thru CDBM2200-HF SMD Schottky Barrier Rectifiers
Reverse Voltage: 40 to 200 Volts
Forward Current: 2.0 Amp
RoHS Device
Halogen free
Features
Mechanical data
CDBM240-HF Thru CDBM2200-HF SMD Schottky Barrier Rectifiers
Reverse Voltage: 40 to 200 Volts
Forward Current: 2.0 Amp
RoHS Device
Halogen free
Features
- Batch process design, excellent powe dissipation offers better reverse leakage
- current and thermal resistance.
- Low profile surface mounted application in order to optimize board space.
- Tiny plastic SMD package.
- Low power loss, high efficiency.
- High current capability, low forward voltage dorp.
- High surge capability.
- Guardring for overvoltage protection.
- Ultra high-speed switching.
- Silicon epitaxial planar chip, metal silicon junction.
- Lead-free parts meet environmental standards of MIL-STD-19500 /228
Mechanical data
- Epoxy: UL94-V0 rated flame retardant.
- Molded plastic, JEDEC Mini SMA/SOD-123.
- Terminals: Solde plated, solderable per
- MIL-STD-750, method 2026.
- Polarity: Indicated by cathode band.
- Mounting position: Any.
- Weight:0.018 gram(approx.).
CDBM240-HF ~ CDBM2200-HF 表面黏著型蕭特基勢壘整流器
逆向電壓:40V ~ 200V
正向電流:2.0A
符合 RoHS 規範
無鹵素
特性
- 採用批次製程設計,具優異散熱能力,可有效改善逆向漏電流與熱阻表現。
- 低高度表面黏著封裝,可有效優化電路板空間配置。
- 微型塑膠 SMD 封裝。
- 低功率損耗、高轉換效率。
- 高電流承載能力、低正向壓降。
- 高突波耐受能力。
- 具保護環設計,可提供過壓保護。
- 超高速切換特性。
- 矽磊晶平面晶片與金屬矽接面結構。
- 無鉛元件,符合 MIL-STD-19500/228 環保標準。
機械規格
- 環氧樹脂:UL94-V0 阻燃等級。
- 封裝:模塑塑膠封裝,JEDEC Mini SMA / SOD-123。
- 端子:鍍錫端子,符合 MIL-STD-750 Method 2026 可焊接規範。
- 極性:以陰極色帶標示。
- 安裝方向:不限。
- 重量:約 0.018 公克。

